Uygun Teknoloji’de Çalıştım, Askere Gidiyorum

Linkedin profilimi takip edenleriniz fark etmiştir: 1 Temmuz itibarı ile Uygun Teknoloji‘deki görevimden ayrıldım. Bugün, yaklaşık 10 aydır çalıştığım Uygun Teknoloji‘nin Beşiktaş’taki ofisine istifa dilekçemi vermek için gittim. Artık resmi olarak Uygun Teknoloji’den ayrılmış bulunmaktayım.

Ayrılma sebebim; Ağustos’ta askere gidecek olmam. Evet, askere gidiyorum. En başlarda bana da (size kesin şaka gibi gelmiştir!) şaka gibi geliyordu ama askere çağrı belgesi eve geldiğinden itibaren gerçekten askere gideceğimi anladım.

Uygun Teknoloji, yazılım geliştirirken özgür yazılım kullanan ve sadece kullanmakla kalmayıp özgür yazılımlar üreten bir yazılım şirketi. Böyle bir şirkette çalışmak benim için büyük şanstı, çalışırken çok şey öğrendim ve dolayısıyla eğlendim. Uygun Teknoloji’de çalışmış olmaktan mutluluk duyuyorum.

Uygun Teknoloji’de çalıştığım sürece kullandığım ve öğrendiğim teknolojiler şöyle; JSF, EJB, JBoss Seam, JBoss Uygulama Sunucusu, ajax4jsf, RichFaces, Hibernate, HSQLDB, SOAP, Restful, iReport, JasperReports

Bu teknolojileri kullanarak TTNet, Güneş Sigorta gibi firmalar için özel yazılımlar hazırladık ve özgür yazılımımız olan Tekir Ticari Otomasyon‘un 1.5 sürümünü çıkardık. Tabi bu yazdıklarım yaptığımız işlerin sadece ufak bir kısmı.

Uygun Teknoloji’de çalışırken yapmaktan en çok zevk aldığım şey -sanırım özgür yazılım olmasından dolayı- Tekir ile ilgili işlerdi. İleride de eğer vakit bulabilirsem Tekir‘e katkıda bulunmak isterim. Tekir‘in çok daha iyi yerlere geleceğinden hiç şüphem yok. Özellikle henüz sürümü çıkmayan svn depomuzdaki hali yeni menüsüyle çok güzel oldu. Umarım yeni sürümü de yakında çıkar.

2008 yılının Temmuz ayında Pardus 2008 yaz stajı kapsamında Özgürlükİçin sitesi için Beyin bölümünü geliştirmek üzere Artistanbul‘un ofisinde çok güzel günler geçirdim. Stajımın sonunda Artistanbul’dan Uygun Teknoloji’ye transferim gerçekleşti. Bu transfere katkıları olan Ali Işıngör ve Akın Ömeroğlu’na, Uygun Teknoloji’de çalışırken yardımlarını esirgemeyen Hakan Uygun, Volkan Uygun ve diğer tüm çalışma arkadaşlarıma, bir de, her gelişinde bize dondurma getirerek bizi şenlendiren Görkem Çetin‘e teşekkürler. Hepsine toplu mesaj; “See you in another life“.

FavoriteLoadingFavorilerime Ekle

Uygun Teknoloji’de Çalıştım, Askere Gidiyorum” hakkında 19 yorum

 1. Elif

  İş yerini ve yaptığın işleri ne kadar sevdiğini yakından gözlemlediğim için hissettiklerini anlayabiliyorum. Umarım hep böyle zevkle çalışacağın işlerin ve rahat bir askerlik sürecin olur.

  Cevapla
 2. fatihturan

  Sanırım kısa dönem olarak askerlik yapacaksın. Hatta son kısa dönem devresi olarak (329). :) Umarım iyi bir yere düşer, rahat bir askerlik dönemi geçirirsin Hüseyin.

  Ben İstanbul’a düşmeme rağmen ilk 1-2 ay alışamamıştım birliğime, askerliğe falan. İlk başlarda çok yabancı geliyor herşey ama alışıyorsun. Hele acemi birliğinden sonra bir görev alırsan zaman nasıl akıp gidiyor anlamıyorsun. Şu an 66 günüm var (bugünü saymazsak 65). Hemen hemen 2 ay sonra evimde olacağım inşallah. :)

  Şimdiden hayırlı teskereler diliyorum.

  Cevapla
  1. Hüseyin Berberoğlu Yazar

   Herkese yorumları için teşekkürler.

   @fatihturan sana da hayırlı teskereler.

   Cevapla
 3. şaban

  askerlik için tek diyebileceğim, yapmayanlar bir an önce yapsınlar gelsinler.
  yoksa kafanızın bi köşesinde sizi hep meşgul edecektir.
  ben bi an önce yaptım geldim, kafam çok rahat.
  Hüseyin, şimdiden hayırlı teskereler.
  merak etme, daha dün şu nizamiye kapısından içeri giriyordum diyeceksin :)

  Cevapla
 4. Geri izleme: Askere Gittim, Geleceğim! | FatsaLife !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir