Her şey yolunda

Merhaba, uzun zaman oldu yazmayalı. Ara ara mailime “yeni yorum geldi” e-postaları geliyordu. Bloguma yorumlara bir bakmak için girdim. Yorumları onayladım, bir de temayı mı değiştirsem dedim, değiştirdim. Ardından kategorilere bakarken günlük kategorisine tıkladım ve en son yazının “Askerden geldim, iş arıyorum.” olduğunu gördüm. Ardından kendime not olur diye bir yazı yazmaya karar verdim. İşte o yazı bu yazı.

En son iş arıyormuşum, yazıyı 11 Şubat 2010’da yazmışım. Bir çok görüşmenin ve “biz size döneceğiz”in ardından Mayıs 2010’da kurumsal şirketlere dış kaynak personel sağlayan BilgeAdam Kurumsal ile anlaştım; Anadolu Sigorta’da “Java Yazılım Uzmanı” pozisyonunda çalışmaya başladım. Ardından Aralık 2010’da BilgeAdam’dan ayrılıp Anadolu Sigorta’nın kadrolu “Java Yazılım Uzmanı” oldum ve halen görevime devam etmekteyim. IBM ile ortak geliştirmeye devam ettiğimiz bir projede Java yazıyorum.

İş aradığım süreçte daha çok WordPress ile ilgilendim ve birkaç tane WordPress eklentim oldu.  Sonrasında kendileri ile çok fazla ilgilenemedim, üzgünüm. Boş bir vaktimde kendileriyle ilgilenmek istiyorum…

2011 sonlarında IBM ile geliştirdiğimiz proje ile ilgili eğitim için İsrail’de 1 ay bulundum. İstisnalar dışında İsrail halkının bize karşı tavrı iyiydi, sorun olmadı. Oraları da görmüş olduk…

Bu aralar 5 yıllık projemiz olan Nefis Yemek Tarifleri‘nin yeni tasarımı ve yazılımı ile uğraşıyorum. Kendisi şu an alt yapı olarak WordPress kullanıyor, yeni versiyonda BuddyPress ile daha sosyal olacak. Aslında yeni tasarımı pek sevgili tasarımcımız Onur Can Çoban 2011 ortalarında bitirdi ancak iş yoğunluğundan dolayı halen “bitti, hadi açalım” diyemedik ancak artık çok az kaldı…

Bunların dışında bu süreçte bir HTC Sensation ve bir Seat Leon aldım, ikisi ile de mutluyum.

Ve gelelim en önemli ve en güzel gelişmeye. Hayatımda verdiğim en doğru kararlardan birini vererek Elif ile evlendim, kendisiyle çok mutluyum. Buradan kendisine sevgilerimi iletiyorum.

Yani her şey yolunda… Sizler nasılsınız ?

FavoriteLoadingFavorilerime Ekle

Her şey yolunda” hakkında 5 yorum

 1. yunus

  Merhabalar, öncelikle ben sizi hiç tanımıyorum ve blogunuzu da yeni keşfettim ancak benim de kurduğum hayallerin bi kısmını sizin gerçekleştirdiğinizi görünce sizin adınıza çok sevindim ve geleceğe dair umutlandım.:) Hayatınızda bu aşamaya gelene kadar belli ki çok emek sarfetmişssiniz. Konuyla alakasız ama bi de soru sormak istiyorum. Cv nize bakılırsa bi çok programla diliyle ve bi çok platformda uygulama geliştirmişsiniz. Peki, iş başvuruları yaptığınızda da mülakatlara girdiğinizde de sizin en çok yolunuzu açan en çok talep gören yazılım dili ve platform hangisiydi? Bunu web programlama mı ve masaüstü programlama mı diye sormak istedim aslında.

  Cevapla
  1. Hüseyin Berberoğlu Yazar

   @yunus, öncelikle yorumunuz için teşekkürler.

   Sorunuza gelince, yıllardır web programlama yapan biri olarak ben web programlama öneririm. Piyasada Java veya .net dillerinden biri kullanılarak web tarayıcı üzerinde çalışan uygulamalar yapılıyor genelde. Ben Java’ya yönelmeni tavsiye edebilirim. Örneğin şunlara bakabilirsin; JBoss Seam, Struts, Spring.

   Cevapla
 2. yunus

  Cevabınız için teşekkür ederim. Benim nacizane gözlemim de web programlamının daha baskın olduğu yönünde. Fakat hangi dilin web programlama alanında piyasada daha fazla söz sahibi olduğunu pek kestiremiyordum. Sizin cevabınızdan sonra farkettim ki e-devlet yapılanmasında da banka ve finans kuruluşlarında da çoğunlukla java nın web teknolojileri kullanılıyor. Sonuç olarak java nın web teknolojilerine olan önyargım kırılmış oldu. Java yı kullanma fırsatım olmadı ancak .Net kadar derli toplu Php kadar da hızlı uygulama geliştirilemediğine dair kulaktan duyma bilgilere sahiptim sadece.

  Cevapla
  1. Hüseyin Berberoğlu Yazar

   @yunus; Java ile gayet derli toplu uygulamalar geliştirilebilir, burada uygulamayı geliştiren ekip önemli. Java ile PHP kadar hızlı uygulama geliştirilemiyor kısmı doğru, PHP web programlama için yaratılmış, Java ise her yerde çalışabiliyor. Biraz bundan dolayı eğer Java’da web uygulaması geliştireceksen öncesinde biraz konfigurasyonla uğraşman gerekebiliyor ama yapı oturduktan sonra pek bir fark yok.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir