Twitter durumunuzu Linux konsolundan güncelleme

Yazı uzun görünüyor ancak eğer deneyimsiz bir konsol kullanıcısıysanız yazının tamamını okumanızı öneririm çünkü bu yazıda sık kullanılan bir çok komutu kullanma şansına sahip olacaksınız.

Twitter durumunuzu konsoldan güncelleyebilmek şunları yapın;

sudo vi /etc/bin/tweet

bu komut Vim adlı editörü karşınıza çıkaracak. Bu editörde dosyaya yazma moduna geçmek için i tuşuna basın. Yazma moduna geçtiğimizde dosyaya istediğimiz şeyleri ekleyebileceğiz, eğer bu moda geçmezsek tuşladığımız tüm tuşlar Vim tarafından komut olarak algılanacak.

Sonra buradaki komutları kopyalayıp tweet adlı dosyanın içine yapıştırın.

Komutu yapıştırdıktan sonra kullanıcı adı ve şifrenizin girilmesi gereken yeri düzenleyin. Sonra önce ESC tuşuna basarak komut moduna geçin. Şimdi :wq yazın ve ENTER tuşuna basın. İki nokta üst üsteden sonra yazdığınız şeyler vim’in komutları. w dosyaya yazmayı sağlar, q dosyayı kapatır.

Şimdi sudo chmod +x /usr/bin/tweet komutu ile tweet adlı dosyamızı çalıştırılabilir dosya haline getirelim ve komutumuz hazır hale gelsin.

Bu komutun ardından artık istediğimiz zaman konsoldan tweet komutunu kullanabilirsiniz. Örneğin twitter’a “konsoldan merhaba dünya” gibi bir cümle göndermek istediniz, şu komutu yazın;

tweet "konsoldan merhaba twitter"

Kaynak: IBM
Kaynağın kaynağı : Levent Yalçın

FavoriteLoadingFavorilerime Ekle