RSS Beslemenizin İstatistiklerini Takip Edin

feedburner rss statics

Site istatistiklerini takip etmeyi her site sahibi sever, ziyaretçi sayısında artış gördüğü zaman mutlu olur.. Bazıları istatistik aracı olarak Google Analytics kullanır, bazısı extreme tracking, bazısı wordpress’in kendi araçlarını. Fakat bu araçların hiçbiri gerçek okunma sayımızı yansıtmıyor. Çünkü artık yazılarımız RSS yoluyla da okunuyor. Bu yüzden gerçek okunma sayımızı görmek istiyorsak RSS yoluyla okuyanların da istatistiğini de kontrol etmeliyiz. Eğer FeedBurner gibi bir araç kullanmıyorsanız bu mümkün değil. FeedBurner kullanıyorsanız yazının devamını okuyun, kullanmıyorsanız hemen kullanmaya başlayın.

FeedBurner besleme sayfanızda bulunan Analyze bölümünden besleme istatistiklerinizi ayrıntılı olarak görebiliyorsunuz. İlk başlarda ayrıntılı olarak görülebileceğini fark etmemiştim ama fark edince FeedBurner’ın bu özelliğini de diğerleri gibi çok sevdim.

Analyze linkine tıkladığınızda ilk gelen sayfa Feed Stats sayfası. Bu sayfada beslemenize abone olan kişi sayısı, en çok okunan içeriğiniz gibi genel istatistiklerinizi görebiliyorsunuz. Sol tarafta bulunan mneüde Feed Stats’ın altında Subscribers, Live Hits, Item Use, Uncommon Use, Export linkleri bulunmakta…

Subscribers bölümünde aboneleriniz ile ilgili ayrıntılı istatistik bilgisini bulabilirsiniz. Hangi e-postalar ile abone olunmuş, kaç adet aboneniz bulunmakta gibi.

Live Hits bölümünde beslemenizin son kullanımlarına ait istatistikleri bulabilirsiniz. Saat kaçta hangi ülkeden hangi rss okuyucuyla okunmuşsunuz gibi.

Item Use -en sevdiğim bölüm- bölümünde beslemeniz yoluyla yayınladığınız yazılarınızın kullanım yani okunma istatistiklerini bulabilirsiniz. Belirlediğiniz tarih aralığında hangi yazınız kaç kere okunmuş, o yazıya tıklanarak kaç kere sitenize gelinmiş istatistiğini görebiliyorsunuz. Tarih aralığını biraz yukarıda bulabileceğiniz Show stats for bölümünden belirtebilirsiniz.

Uncommon Uses bölümünde beslemenizin diğer kullanımlarının istatistiklerini görebilirsiniz. Yani örneğin rssoku.gen.tr gibi sitelerde beslemeniz yoluyla yayınlanan yazıların o sitede kaç kez okunduğunu buradan görebiliyorsunuz.

Export bölümü ile de istatistiklerinizi excel veya cvs olarak bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Abone sayım ve besleme yoluyla okunma sayım arttıkça mutlu oluyorum. Hala yazılarıma abone olmadıysanız tıklayın !

RSS Beslemenizin İstatistiklerini Takip Edin” üzerine 2 düşünce

 1. Nuri.U

  Merhaba, Google Reader kullanıyorum ve sitenizi de Google Reader’ın bana önerdiği bağlantılar dan buldum. Hani bunları okuyorsanız şunlar da ilginizi çekebilir diyor, işte tam oradan buldum. Aslında pek de yanılmamış olmalı ki şu anda okuyorum ve RSS’inize üye de oldum. Ama RSS’e gereken önemin verilmediğini düşünüyorum. Yabancılar RSS’den faydalanmanın 1001 yolunu sunuyorlar ama biz de durum biraz farklı.

  Cevapla
  1. Hüseyin Berberoğlu Yazar

   Blogumu beğenmenize sevindim :) Biraz daha sık yazabilsem çok daha güzel olacak. Ülkemizde henüz RSS yeterince yaygınlaşmadı, ama yavaş yavaş rss kullanımının artacağına inanıyorum.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir