Pardus 2009 Geliyor!

pardus 2009Pardus 2009 sürüm takvimi geçtiğimiz günlerde açıklandı;

 • 27 Mayıs              Alfa sürümü
 • 19 Haziran           Beta sürümü
 • 3 Temmuz            RC sürümü
 • 10 Temmuz          RC2 sürümü

Takvime göre yaklaşık 1 ay sonra Pardus 2009 çıkacak. Pardus geliştiricileri 2009 için çalışmaya yaklaşık 3 ay kadar önce başladılar ve takip ettiğim kadarıyla başta sürüm yöneticisi Onur Küçük olmak üzere hepsi çok iyi iş çıkarıyorlar, hepsinin eline sağlık.

Dün (27 Mayıs) sürüm takvimine uyularak Pardus 2009 Alfa sürümü yayınlandı. Bu sürüm son kullanıcılar için değil, daha çok geliştiriciler için hazırlanan bir sürüm. Bu sürümde bulabilecekleriniz;

 • KDE masaüstü ortamı 4.2.3
 • Linux çekirdeği 2.6.30_rc7
 • OpenOffice.org ofis araçları 3.1rc6
 • Mozilla Firefox İnternet tarayıcı 3.5beta4
 • Gimp grafik işleme yazılımı 2.6.6
 • Xorg 1.6.2pre
 • Python 2.6.2
 • GCC 4.3.3
 • GLIBC 2.9

Özellikle KDE4 ve Firefox 3.5 beni benden alan uygulamalar. KDE4’ün görselliği ve özelleştirilebilirliği harika, Firefox 3.5 ile çok daha hızlı bir Firefox karşımızda.

Aşağıda Pardus’un kurulum yardıcısı YALI’nın 2009 sürümündeki yeni halinden ekran görüntülerini paylaşıyorum. Pardus 2009 bizi bu harika ekran ile karşılayacak. Pardus 2009, KDE4 masaüstü yöneticisinin yetenekleri ve efektleri ile KDE4’e uygun olarak yeniden yazılan Pardus Araçları (Paket Yöneticisi, Ağ Yöneticisi, Servis Yöneticisi vb.) ile şimdiye kadar kullandığınız en iyi işletim sistemi olmaya aday!

Kısaca yeniden yazılan Pardus araçlarından da bahsetmek istiyorum. Özellikle paket yöneticimiz PiSi’nin hızı inanılmaz bir şekilde arttı. Çok daha hızlı bir şekilde paket kurabileceğiz, paket yöneticisine cache sistemi getirildi ve PiSi halen geliştirilmekte. Diğer araçlar da eskisine göre daha kullanılabilir hale geldi.

Pardus 2009’da göreceğimiz bir diğer yenilik plasmoidler. Plasmoid KDE4’ün getirdiği en güzel yenililklerden biri. Neye benzediklerini merak ediyorsanuz buraya bakabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar olsun, bu güzel haber ile sessizliğimi bozmuş oldum, mutluyum :)

Yorumlar ?

Sonradan gelen düzenleme; YALI’nın grafikleri Gökhan Özkan tarafından hazırlanmış. Eline sağlık.

pardus2009 pardus2009_1pardus2009_2pardus2009_3pardus2009_4 pardus2009_6

Pardus 2009 Geliyor!” üzerine 7 düşünce

 1. Nuri.U

  Ubuntu 9.04 kullanıyorum. Evdeki eski celeron makina da bile sorunsuz ve çok hızlı çalışıyor. Üstelik compiz ayarları açık olmasına rağmen. Acaba bu performansı Pardus’ta da görebilir miyim. Yoksa vista gibi 8 Gb RAM, 30 GB Disk alanı, 4 çekirdekli veya üstü işlemci gibi güldüren, güldürürken düşündüren bir şeyler ister mi. (Tabii ki rakamlar espri mahiyetinde dir :)

  Cevapla
  1. Hüseyin Berberoğlu Yazar

   @Nuri.U Pardus 2009 kararlı sürüm çıktığında deneyip sonucu bildirir misin ? Ben de çok merak ettim şimdi bu sorunun cevabını :) Denemeden bilemeyiz.

   Cevapla
 2. kaankrby

  seçilen rengi ve sağ üstteki pardus 2009 logosu çok hoş bence. özellikle milky simge setiyle çok güzel olmuş. genel bir sadelik hakim. lakin zaman dilimi ayarlarının yapıldığı yerdeki saatle biraz daha uğraşılamaz ? üçgenler yerine çubuklar daha güzel olur kanaatindeyim. Umarım bu sade ekran masaüstünde de devam ediyordur. Sene sonu teslimleri yüzüne daha deneymedim yarın kendiö görmeyi temenni ediyorum. herkese teşekkürler..

  Cevapla
 3. deara

  Vista’dan o kadar da korkmayın 1gb ram, 128 mb ekran kartı, 8 gb sabit disk alanı, 1.8 ghz tek çekirdekli işlemciyle sorunsuz çalışıyor..

  Cevapla
 4. Çetin

  Bilgisayarımda Ubuntu 9.04 ve XP kurulu. Ama pardus 2009 u çok merak ediyorum. Ubuntu mükemmel bir işletim sistemi umarım onun yerini tutar..

  Cevapla
 5. ibrahim sarı

  Arkadaşlar UBUNTU hayranlığınızı takdirle karşılıyorum. Acaba UBUNTU da neler yapıyorsunuz? Mesela NETBEANS ve Java vs uygulaması geliştiren var mıdır? Deneyimlerinizi paylaşabilirmisiniz?

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir