Kullanılabilir Giriş Formları Yapın

Giriş formlarını tab ile kullanılabilecek şekilde tasarlayın. Kullanılabilirliği en üst seviyede tutmak istiyorsanız size önerim alanları şu şekilde yerleştirmeniz;

 1. Kullanıcı adı
 2. Şifre
 3. Beni hatırla
 4. Giriş
 5. Şifre hatırlat

Bunları alt alta koyun ve tab tuşuna basıldığında bu sırada ilerlensin.

Aslında genelde yapılan da bu ancak Twitter’a giriş yapmaya çalışırken aşağıdaki gibi bir giriş formu ile karşılaştım ve bu konuya değinmek istedim.

twitter-login

Bu formu Twitter’a gidip yanlış kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmaya çalışarak görebilirsiniz.

Buradaki sorun araya “Forgot?” linkinin girmesi ve şifre yazdıktan sonra tab tuşuna bastığımızda o linkin seçilmesi. Bu bence büyük bir kullanılabilirlik sorunu, kullanılabilir bir formda 3 tabda ya “beni hatırla” ya da “giriş” olmalı.

Giriş yaparken 3’ten fazla tab tuşuna basmak bir kullanılabilirlik sorunudur. Yanılıyor muyum?

Kullanılabilir Giriş Formları Yapın” üzerine 10 düşünce

 1. Ahmet AYGÜN

  Temel işlevi sağlayan 3 alan var; kullanıcı adı, parola, formu gönderdiğimiz düğme. İlk 3 sekmede bu alanlara erişebilmeli kullanıcı.

  Dolayısıyla giriş yapabilmek için 3’ten fazla sekmeye ihtiyaç duyulması kullanışlılık sorunudur, doğru. Ancak “beni hatırla” ve “parolamı hatırlat” ek işlevleri her uygulamada bulunmamakla beraber, bulundukları uygulamalarda ilk 3 sekmeden sonrasına “beni hatırla” formu gönderen düğmeden bir sonraki sekmede olacak şekilde sırayla eklenebilir.

  Cevapla
 2. İsimsiz

  Twitter konusunda doğru olduğunuz kadar yanlış düşünceleriniz de mevcut. Benim düşünceme göre -ki ben asla- 3. defa tab’a basıp butona konumlanmayı düşünmedim. Form nesnesinde genelde ilgili alanlar doldurulur ve Enter tuşuna basılır.

  Cevapla
  1. Hüseyin Berberoğlu Yazar

   @İsimsiz, çok haklısınız, ilgili alanlar doldurulup entera basılır ama eğer orada beni hatırla seçeneği de var ise bir tab daha gerekir. Eğer araya şifremi unuttum linki eklenirse, bu kullanışsız olur demek istemiştim. Şifremi unuttum linki butondan sonra eklenirse çok daha kullanılabilir bir form elde ederiz.

   Bu arada ben nedense sürekli tab ile butona konumlanıp boşluk tuşu ile giriş yapıyorum nedense :)

   Ayrıca isimsiz yorum yapmanıza gerek yoktu, farklı görüşler duymaktan ve yeni bir şeyler öğrenmekten mutluluk duyarım.

   Cevapla
 3. işbaran

  Bence giriş sayfalarının en büyük salaklığı boyutlarının büyüklüğü, ve tarayıcıların ( ya da sayfanın ) yaptığı cursor yerleştirme işlevi .. en çok yaşadığım sorun bu, sayfa yüklenmeden kullanıcı adımı yazmış parolamı yazıyorken birden cursor’un durduk yere kullanıcı adı alanına gitmesi, dolayısıyla ulu orta parolamı yazmaya başlamam ..

  Bunu sayfalar mı yapıyor tarayıcılar mı bilgin var mı ? Her sayfada olmuyor bu çünkü emin olamıyorum.

  Cevapla
  1. Hüseyin Berberoğlu Yazar

   @işbaran cursor olayını ilgili sayfa yapıyor olmalı. Sen sayfa tam yüklenmeden bilgi girişine başlıyorsun, o sırada sayfanın içerdiği bir javascript kodu ilgili alana imleci fokusluyor diye düşündüm, emin olmadığımı da söylemek isterim :)

   İlgili alana otomatik odaklama güzel bir şey ancak biraz gecikince böyle sorunlara yol açabiliyor demek ki.

   Yorum için teşekkürler :)

   Cevapla
 4. Özgür Kuru

  Bu cursor sorunu tarayıcıların bilgi yüklenirken algılayamamasından kaynaklı bence. Bir çok tarayıcıda aynı sıkıntı var. Bilgi yüklenirken kullanıcı adına yazdığımız girişi algılayamıyor sanırım kodlar.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir