Django, Python, MVC, Django

Django nedirDjango‘yu daha önce duymuş muydunuz yoksa Django nedir diyenlerden misiniz ? Bu yazı sizi Django’ya ısındırmak amacıyla yazılmış bir yazı olacak.

Django, Python programlama diliyle yazılmış ve BSD lisansı ile lisanslanmış bir web programlama çatısıdır. Python dili nasıl bir şey diyorsanız size örnek olması açısından, Python ile if deyiminin nasıl yazıldığını göstereyim;

>>> x = int(raw_input("Please enter an integer: "))
>>> if x < 0:
...   x = 0
...   print 'Negative changed to zero'
... elif x == 0:
...   print 'Zero'
... elif x == 1:
...   print 'Single'
... else:
...   print 'More'
...

{ } gibi gereksiz şeyler yok else if yerine elif yazıyoruz. Ne kadar kolay değil mi ? Google, Youtube, NASA gibi büyüklerin Python kullandığını da ekleyeyim.

Dönelim Django’ya… Django ile istediğiniz her türlü web projesini yapabilirsiniz. Django ile yapılan bazı projeleri burada bulabilirsiniz. Size en iyi örnek Özgürlükİçin sitesi olabilir, tamamı Django kullanılarak yapıldı. Özgürlükİçin’in kodlarını buradan inceleyebilirsiniz.

Django ile MVC (Model – View – Controller) yapısını kulanarak web siteleri geliştiriyoruz. Bu yüzden önce bu yapıyı anlamak gerekiyor. Bu yapıda kısaca; veri (model) ile görünümü (view) birbirinden ayırarak controller katmanında kullanıcı işlemlerini tanımlıyoruz. MVC ile daha fazla bilgiyi bulabileceğiniz yerler; Vikipedi, Wikipedia ve Google.

Django ile tanışmadan önce PHP kullanıyordum. Herhangi bir framework kullanmıyordum. Ancak size tavsiyem bir framework kullanmanız. Çünkü işleri gerçekten çok hızlandırıyor ve gereksiz zaman kaybetmiyorsunuz. PHP frameworklerinin listesini burada bulabilirsiniz.

Django’da veri (model) yapısını oluşturduktan sonra verdiğiniz bir komut ile yönetim panelininde otomatik oluşturulmsaı gördüğüm en büyük faydalarından biri. Bir diğer güzelliği ise süper bir hata ayıklama sistemine sahip olması. Hata ayıklama sisteminden bazı görüntüler;

Bu yazı ile Django’yu kısaca tanıtmak istedim. Bence şimdi Django resmi web sitesindeki örnek uygulamayı yapmaya başlayın. Örnek uygulamayı yaparsanız Django nedir, ne değildir; Django ile nasıl web sitesi oluşturulur gibi sorularınızın cevabını bulacaksınız. Mutlaka bir göz atın !

Django, Python, MVC, Django” üzerine 12 düşünce

 1. Berker Peksağ

  Güzel bir başlangıç olmuş Hüseyin. Etrafımda başlamak isteyipte Türkçe kaynak sıkıntısı çeken epey insan var. Bence bunun üzerine “Django Kurulumu”nu anlatan bir yazı çok iyi gider :)

  Cevapla
 2. Hüseyin Berberoğlu Yazar

  Berker, django kurulumu yazısını bu yazıdan önce yazmaya başladım, son düzenlemeleri kaldı. Daha sonra önce ön bilgi vereyim deyip bu yazıyı yazdım. Yani yakında o yazı da gelecek. Ondan sonra ilk uygulama :) Planım bu ama uygulanır mı bilmem :P

  Cevapla
 3. Başarı Kubuzcu

  Ben de iki aydan beri django ya başlamayı planlıyordum, gerçekten güzel bir yazı olmuş.

  Cevapla
 4. selcuk

  Selamlar guzel bir inceleme benim sorum acaba python tabanlı baska hangi web tasarım softwareleri var en kapsamlısı django diyebilir miyiz

  Cevapla
 5. zeliha

  merhaba ben django ile ilgili bir proje aldım sıfırdan başladım bna yardımcı olablir misiniz kaynak olarak önerilerinizi bekliyorum.bu dili çatıyı öğrenmeyi çok istiyorum.not ingilizcem orta derecede.

  Cevapla
 6. Fahri

  Selam Arkadaşlar Django’da “templates” özelliginin program akışındaki tam açıklamasını bilen varmı ?

  templates djangonun tutorial 3 de olmasına karşılık yabancı hiçbir kaynakta tam kullanım hakkında detay alamadım djnago ile yakın zamanda ugraşmaya başladım
  acilen de geliştirmem gereken bir projem var yardım eden herkeze teşekkür ederim

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir